Az autogén tréning az egyik legtöbbet kutatott, orvosilag is alátámasztott relaxációs módszer, amelynek intenzív stresszoldó hatása van, csökkenti a szorongást, és erősíti a test természetes, öngyógyító mechanizmusait. Az autogén szó görög eredetű, autos=ön, genos=származik, azaz valami, ami belőlünk származik. A tréning pedig arra utal, hogy rendszeresen gyakorolni kell a technikát, amíg elsajátítjuk. A hat alapgyakorlat megtanulásával teljes testi-lelki lazaság érhető el. Az így létrejött nyugalmi állapotban képesek vagyunk a szomatikus és pszichés folyamatok önszabályozására.
Tartós stressz hatására nyugtalanok és idegesek leszünk, agresszív vagy depresszív reakcióra hajlunk. A stressz, szorongás izomfeszültséget idéz elő, és vegetatív izgalmi tüneteket vált ki testünkből: megnövekedett pulzus, légszomj, izzadás, megemelkedik a vérnyomás, „összeszorul a gyomrunk”. Átmeneti jelleggel adaptív funkciója van. Célja, hogy felkészítse a szervezetet a hirtelen nagyobb terhelések elviselésére. Viszont ha a tünetek tartósan fennállnak, kóros elváltozáshoz vezethetnek, és olyan pszichoszomatikus betegségeket alakíthatnak ki, mint a reflux, gyomorfekély, szívinfarktus bizonyos formái.
Az autogén tréning során olyan ellazult, nyugodt állapot előidézése történik, mely az alvás és az ébrenlét határán lebeg. Ilyenkor a figyelmi fókuszunkat befelé fordítjuk, ellazítjuk izmainkat (pl. elnehezedés gyakorlat), és harmonizáljuk, egyensúlyba állítjuk autonóm (vegetatív) idegrendszerünket (pl. légzés-, szív-, és has gyakorlat). Mindezek eredményeképpen az egyre növekvő belső nyugalmi tónus hatására csökken a feszültség és a szorongás.
A mély relaxált állapot kipihentség érzését adja, akár több órányi alvással lehet egyenértékű az idegrendszer számára. Képes tompítani a felfokozott érzelmi állapotokat, emiatt jól alkalmazható pszichés eredetű alvászavaroknál. Fokozza a koncentráló és megjegyző képességet, így kiválóan hasznosítható tanulásnál, vizsgánál. A zavaró érzelmek kiküszöbölése révén lehetőség van a teljesítmény fokozására is. Erre bizonyítottan először az autogén tréning segítségével elért jobb sporteredmények utaltak, és mai napig fontos eleme a sportpszichológiának. Csökkenteni tudja a fájdalom érzékenységet azzal, hogy a fájdalom élményéről leválasztja a kísérő szorongást. Az autogén tréninggel végzett ellazítás így sokat segíthet a fogorvosi kezeléstől való félelmek esetén. Valamint segíteni tudja a gyógyulást stressz miatt kialakult pszichoszomatikus betegségeknél.
Mindenkinek ajánlott, akinek szüksége van egy gyors, kevés időt igénylő, de hatékony relaxációs módszerre. Rendszeresen autogén tréninggel relaxálnak sportolók, katonák, orvosok, tanárok, diákok, kismamák. Önismereti utat járóknak is hasznos támasz lehet.
Az autogén tréninget megtanulni egyéni vagy csoportos formában lehet. A bátrabbak akár önsegítés formájában is elsajátíthatják, de mindenképpen hozzá tartozik a konzultáció a módszerben jártas terapeutával. Kb. 10 alkalmat igényel, és szükséges hozzá kellő motiváció, kitartás és hajlandóság a rendszeres otthoni gyakorlásra. Amint elsajátítottuk, szinte bárhol és bármikor lehet alkalmazni. Egész életünkben jól hasznosítható eszközt kapunk a kezünkbe.